Książki, nowości

Szokujące nierówności

Ciągła walka

Często powtarza się, że kobiety to ta piękniejsza płeć. Niektórzy przypisują temu wiele przywilejów, wysuwając tezy, że jest im w życiu łatwiej oraz że mogą liczyć na pomoc w różnych momentach i z różnych stron. Niestety, nie zawsze jest to prawdą. Choć na przestrzeni lat kobiety wywalczyły sobie wiele praw, które obecnie uchodzą za podstawowe, wciąż padają obiektem dyskryminacji, chociażby finansowej. Co więcej, wciąż istnieją również takie części świata, w których kobiety traktowane są przedmiotowo, w sposób uwłaczający godności człowieka i jako własność mężczyzn. Znakomicie obrazuje to historia losów Purnimy i Sawithy – głównych bohaterek książki pod tytułem „One płoną jaśniej” autorstwa Shobhy Rao.

Zachować siłę ducha

Indie, mimo zmian zachodzących w tym kraju, to w wielu przypadkach ciągle środowisko nieprzyjazne urodzonym tam kobietom. Jest to widoczne zwłaszcza w biednych rodzinach i małych wioskach jak ta zamieszkiwana przez Purnimę i Sawithę. Codziennością w tym świecie patriarchatu jest ciężka, a wręcz niewolnicza praca, brak dostępu do wykształcenia i jakichkolwiek praw, nawet tych umożliwiających decydowanie o sobie samej, oraz przemoc. Ta jest czymś szokująco normalnym i kobiety doświadczają jej z różnych źródeł – od najbliższej rodziny, obcych, a także mężów. Wykorzystywanie seksualne, handel ludźmi, świadome okaleczanie celem zapewnienia sobie zysków. Świadkiem tego wszystkiego są Purnima i Sawitha, które wsparcie, nadzieję i ukojenie odnajdują w sile wzajemnej przyjaźni. To ona pozwala im przetrwać kolejne upokorzenia, wierząc w nadejście lepszych czasów. Czy podejmowana przez nie walka pozwoli na zmianę tej ciężkiej sytuacji?

„One płoną jaśniej” to wstrząsająca lektura, obnażająca mroczny i brutalny obraz kraju, który większości osób kojarzy się z palmami, bajecznymi plażami i kolorowymi produkcjami rodem z Bollywood. Cała gama prezentowanych emocji sprawia, że nie sposób pozostać obojętnym na losy tych dwóch, jakże odważnych i wytrwałych bohaterek. Ich historia skłania do refleksji, przemyśleń oraz pełni rolę motywacji do działania i poukładania systemu własnych wartości. Nakłania do zatrzymania się na moment i docenienia tego, co posiadamy, a co traktujemy jako należną nam oczywistość.

Shobha Rao, autorka, to pisarka pochodząca z Indii, która obecnie mieszka w Stanach Zjednoczonych. Przez wiele lat pomagała ofiarom domowej przemocy. Jest stypendystką fundacji Elizabeth George i laureatką nagrody Katherine Anne Porter. Książka pod tytułem „One płoną jaśniej” jest jej literackim debiutem.